Astygmatyzm - Korekcja

Metody korekcji astygmatyzmu.

Korekcja

Niezborności często towarzyszy jednoczesne występowanie dalekowzroczności lub krótkowzroczności. Czasami zdarzają się też formy mieszane, tzn. że w jednym oku na różnych płaszczyznach rogówki występuje zarówno krótkowzroczność jak i dalekowzroczność. Lekki astygmatyzm może być skorygowany odpowiednio dobranymi szkłami cylindrycznymi. Są one szlifowane w taki sposób żeby padające światło mogło załamywać się pod kątem i w ten sposób obraz mógł odbić się punktowo na siatkówce.

W przypadku bardzo silnej wady kiedy leczenie za pomocą szkieł korekcyjnych nie pomaga, jedynym wyjściem może okazać się transplantacja rogówki.

W przypadku występowania astygmatyzmu połączonego z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością najczęściej stosuje się korekcję mieszaną, czyli pacjent otrzymuje jednocześnie szkła cylindryczne i sferyczne. Czasami może się zdarzyć, że osoba źle toleruje korekcję, ponieważ oko nie jest przyzwyczajone do prawidłowego wyglądu otoczenia. Przeważnie dzieje się tak wtedy, jeżeli wada nie była długo leczona. U takich osób prawidłowy obraz bez zniekształceń może powodować zawroty oraz bóle głowy, zwłaszcza wtedy kiedy wada jest dość duża. W takim wypadku pacjentowi proponuje się tzw. ekwiwalent sferyczny niezborności. Polega to na zastosowaniu połowy wartości korekcji cylindrycznej. W przypadku kiedy różnica pomiędzy oczami jest wysoka, nie powinno się stosować szkieł o wartości wyższej niż 2 dioptrie, ponieważ szkła korygujące zmniejszają (minusy) lub powiększają (plusy) obraz obu oczu. Widziany obraz nie powinien różnić się bardzo, a najlepiej jeśli jest taki sam w obu oczach.

Dowiedz się więcej...

Luteina - poznaj właściwości luteiny, związku chemicznego, który ma szczególny wpływ na nasz wzrok.
Oferta aptek internetowych

Pliki cookie...

Na tej stronie używamy plików cookie Google, które przekazują informację dalej. Dowiedz się więcej...